Acasa > Articole > Sport

Rezultate Premier League: Rivalele din Manchester raman pe primele pozitii in clasament

888 Sports

Premier League este cel mai spectaculos campionat intern de fotbal din Europa. In fiecare sezon cel putin 5 echipe se lupta pentru primele 4 locuri care duc mai departe in Liga Campionilor. Campioanele ultimelor 2 sezoane, Leicester si Chelsea, au reusit eventul dupa ce cu un sezon in urma fiecare nu participase in cupele europene. Desi pare o reteta financiara mai buna pentru echipele care castiga Premier League sa nu participe si in cupele europene, principalele rivale din orasul Manchester incearca sa lupte de la egal la egal pe ambele fronturi. Cine ramane la urma cu trofeul, ramane sa aflam la finalul acestui sezon. Pana acum nu putem da o favorita clara, primele 7 echipe fiind despartite doar de 6 puncte.

Rezultate Premier League Runda 6

In runda cu numarul 6 din Premier League s-au marcat nu mai putin de 29 de goluri. Toate candidatele la titlu au reusit sa se impuna in aceasta etapa. S-a inregistrat o singura remiza fara goluri la Burnley, iar in 3 partide s-au inscris 5 goluri. Manchester City a facut scorul etapei cu Crystal Palace, reusind sa marcheze de 5 ori. Iata mai jos care sunt toate rezultatele acestei etape si ce meciuri ne asteapta in perioada urmatoare.

West Ham United vs Tottenham 2-3

Sambata la ora 14:30 a avut loc primul meci al etapei a sasea din Premier League. West Ham a primit vizita formatiei antrenata de Pochettino. Tottenham este o echipa aflata in forma de varf la inceputul sezonului reusind sa castige toate partidele disputate in deplasare. Chiar si in aceasta etapa Tottenham a fost o nuca greu de spart, reusind sa se impuna cu scorul de 3-2 in deplasarea din West Ham.

Oaspetii au deschis rapid scorul in prima repriza, Hary Kane reusind o dubla. In minutul 60’ Eriksen a triplat avantajul oaspetilor. Dupa doar 5 minute de joc Chicharito a reusit sa micsoreze handicapul gazdelor iar cu 3 minute inainte de final Kouyate a readus speranta in randul fanilor dupa ce a micsorat dezavantajul la un singur gol. Desi au incercat pe final sa restabileasca egalitatea, gazdele nu au mai reusit sa revina pe tabela de marcaj, scorul final fiind 2-3. Tottenham a jucat in 10 oameni, dupa ce Aurier a vazut al doilea cartonas galben in minutul 70.

In urma acestei victorii Tottenham urca pe pozitia a patra la 5 puncte in spatele formatiilor din Manchester. De partea cealalta West Ham United ramane sub linia rosie si se lupta sa scape de la retrogradare. Etapa viitoare Tottenham merge la nou promovata Huddersfield, in timp ce West Ham joaca tot pe teren propriu cu Swansea.

Swansea vs Watford 1-2

Watford este revelatia noului sezon din Premier League. Formatia antrenata de Marco Silva a reusit sa castige cele 3 puncte si in deplasarea de la Swansea. A fost a 3-a victorie a noului sezon, succes care i-a urcat pe cei de la Watford pana pe pozitia a sasea, inaintea tunarilor lui Wenger. Swansea a picat pe pozitia a 15-a dupa al treilea esec in 5 etape.

Gray a deschis scorul in minutul 13’ pentru oaspeti. Abraham a restabilit egalitatea in repriza secunda, iar pe finalul meciului Richarlison a reusit sa marcheze golul victoriei. Etapa viitoare Swansea joaca in deplasare la West Ham. Watford urmeaza sa faca deplasarea la West Brom.

Stoke vs Chelsea 0-4

Campioana sezonului trecut a reusit sa castige fara emotii in deplasarea de la Stoke. Gazdele au bifat a doua infrangere consecutiva si au cazut pe pozitia a 16-a in clasament. De partea cealalta, Chelsea recupereaza teren fata de celelalte formatii si urca pe podium, unde se lupta cu echipele din Manchester pentru prima pozitie. In primele 6 etape formatia antrenata de Antonio Conte a inscris 12 goluri. Noua achizitie din aceasta vara, Alvaro Morata este principalul marcator, cu 6 reusite in noul sezon de campionat.

In partida de la Stoke Morata a deschis scorul in minutul 2’. La jumatatea primei reprize Pedro a dublat avantajul gazdelor. Asa cum ne-a obisnuit, Chelsea este o echipa care profita la maxim de orice ocazie. Morata a reusit hatrick-ul dupa reusitele din finalul meciului in minutele 77’ si 82’. Chelsea a avut pe tot parcursul meciului 4 suturi pe spatiul portii si 4 goluri marcate. Etapa viitoare Chelsea primeste vizita liderului Manchester City in timp ce Stoke joaca acasa cu Southampton.

Southampton vs Manchester United 0-1

Manchester United este intr-o forma foarte buna dupa ce sezonul trecut a avut un parcurs foarte slab pentru o formatie atat de bine cotata. Jose Mourinho a reusit sa creeze un lot stabil si odata cu venirea lui Romelu Lukaku de la Everton United arata un fotbal ofensiv si spectaculos. Asta se vede si in rezultate, diavolii rosii marcand de 17 ori in primele 6 etape. United primeste si foarte putine goluri, in 6 etape avand cea mai buna aparare alaturi de City, 2 goluri incasate.

Southampton a pierdut greu meciul cu United si a cazut pe locul 11 in clasament. Pana acum parcursul gazdelor din aceasta partida a fost destul de bun, cu 2 victorii si 2 remize in 6 partide. United a marcat singurul gol al meciului prin Lukaku. A fost a sasea reusita a sezonului pentru varful de atac belgian. Etapa viitoare Manchester United primeste vizita celor de la Crystal Palace, iar Southampton se deplaseaza la Stoke.

Manchester City vs Crystal Palace 5-0

Scorul etapei din Premier League a fost stabilit de Manchester City. Formatia antrenata de Pep Guardiola are un inceput de sezon perfect cu 21 de goluri in primele 6 meciuri. Doar rivala din oras a mai reusit sa acumuleze 16 puncte in clasament, cele doua fiind despartite doar de golaveraj. Atacantul cetatenilor, Aguero, este intr-o forma foarte buna, marcand deja 6 goluri in noul sezon.

In partida cu ultima clasata, Sane a deschis scorul in prima repriza. In partea secunda Sterling a marcat 2 goluri in doar 8 minute. Aguero a marit scorul cu 11 minute inainte de finalul meciului. Delph a inchis tabela cu 1 minut inainte de final si City a castigat cele 3 puncte fara prea multe emotii. Crystal Palace ramane singura formatie din Premier League fara puncte si fara gol marcat pana in etapa a sasea. Meciul urmator este la fel de greu pentru oaspeti, in deplasare la Manchester United. Cetatenii vor face deplasarea la campioana Angliei, Chelsea.

Everton vs Bournemouth 2-1

Everton a pus capat unei serii dezastruoase. Inceputul de sezon a fost unul cum nu se poate mai rau. Aproape toate echipele de top au dat peste Everton in acest sezon si doar cu City gazdele au obtinut un punct. In rest esecuri pe linie cu Chelsea, Manchester United si Tottenham. In meciul cu penultima clasata, Everton a bifat a doua victorie din noul sezon.

Oaspetii au deschis scorul prin King, insa gazdele au revenit pe finalul meciului datorita golurilor marcate de Niasse. Dubla tanarului jucator in doar 9 minute a adus 3 puncte extrem de importante echipei sale. Meciul viitor Everton primeste vizita celor de la Burnley, in timp ce Bournemouth joaca pe teren propriu contra campioanei de acum 2 sezoane.

Burnley vs Huddersfield 0-0

Singurul meci fara goluri din etapa a sasea a avut loc intre doua formatii aflate la jumatatea clasamentului. Nou promovata Huddersfield a bifat inca un meci pozitiv ajungand la 9 puncte in 6 meciuri. Etapa viitoare Burnley joaca in deplasare cu Everton, iar Huddersfield primeste vizita formatiei antrenata de Pochettino, Tottenham Hotspur.

Leicester vs Liverpool

Leicester are un inceput de sezon dezastruos, daca luam in considerare faptul ca in urma cu 2 sezoane a fost campioana Angliei. In cele 6 etape Leicester nu au reusit sa acumuleze decat 4 puncte. De partea cealalta Liverpool a bifat inca o victorie si se mentine pe locul 5, ultimul care duce mai departe in cupele europene. In noul sezon cormoranii au marcat 12 goluri si au trecut cu bine dupa meciurile cu City si Burnley in care au incasat 6 goluri.

Salah a deschis scorul in confruntarea de la Leicester. Coutinho a dublat avantajul oaspetilor. Pe finalul primei reprize Okazaki a redus din handicap. Henderson a restabilit diferenta dintre cele doua formatii in repriza ecunda iar dupa un minut Vardy a marcat pentru gazde. Acelasi Vardy a ratat un penalty in minutul 73’. Etapa viitoare Leicester merge in deplasare la Bournemouth in timp ce Liverpool joaca impotriva formatiei din Newcastle.

Brighton vs Newcastle 1-0

Newcastle a pierdut al treilea meci din nou sezon in fata unei nou promovate. Brighton a reusit sa castige la limita confruntarea cu Newcastle si a ajuns la 7 puncte castigate in 6 etape. Unicul gol al meciului a fost marcat de Hemed in minutul 51’. In urmatorul meci Brighton joaca la Arsenal si Newcastle primeste vizita formatiei din Liverpool.

Arsenal vs West Brom 2-0

Arsenal a reusit sa bifeze a treia victorie in noul sezon din Premier League. Formatia antrenata de Arsene Wenger a reusit sa se impuna pe teren propriu impotriva celor de la West Brom. Golurile gazdelor au fost inscrise de Lacazette, jucator adus in aceasta vara din Franta. Jucatorul francez a ajuns la cota 4 in 6 etape.

Cu aceasta victorie Arsenal urca pe pozitia a saptea si ramane la 6 puncte in spatele primelor 2 clasate. In meciul urmator tunarii primesc vizita nou promovatei Brighton, iar West Brom joaca acasa cu Watford.